• kontakt@agatamarciniak.pl
  • 28

    kwi

    2021

Wybierz mądrze swój miesiąc świadomości

W najnowszej sprawie dotyczącej National Football League nie chodzi o to, że zawodnik został aresztowany za jazdę pod wpływem alkoholu, ale o to, że zawodnik z problematyczną przeszłością próbuje postąpić słusznie i zostaje za to ukarany grzywną.

Podczas ostatniego czwartkowego meczu Brandon Marshall z Chicago Bears postanowił założyć zielone buty, aby wesprzeć świadomość chorób psychicznych. Mecz odbył się podczas Tygodnia Świadomości Chorób Psychicznych oraz w Dniu Badań nad Depresją.

Słuszna idea, niewłaściwe kolory

Brzmi nieźle, ale noszenie kolorów, które nie są częścią stroju drużyny lub nie zostały oficjalnie zatwierdzone przez NFL, jest naruszeniem zasad ligi. A w październiku zatwierdzone kolory oznaczają różowy, z okazji Miesiąca Świadomości Raka Piersi (Breast Cancer Awareness Month, BCAM). NFL ma różowy sprzęt na każdym meczu - od ręczników po flagi karne - i przekazuje część sprzedaży różowego towaru na badania nad rakiem, choć głównie na własną reklamę "A Crucial Catch".

Marshall nie tylko starał się być inny. Zdiagnozowano u niego zaburzenia osobowości z pogranicza (BPD) po wielu incydentach, w tym jeździe po pijanemu, przemocy domowej i dźgnięciu nożem przez żonę. Chciał podnieść świadomość, nawet jeśli wiedział, że spotka się z konsekwencjami. NFL ukarała Marshalla grzywną w wysokości 5,250 dolarów, którą zapłacił i taką samą kwotę przekazał na swoją własną organizację charytatywną zajmującą się BPD. Następnie wystawił na aukcję zielone buty i zebrał kolejne $3,601 na cele charytatywne.

Zły PR 7, NFL 0

Obecny incydent jest kolejnym przykładem na to, że NFL nie trafia w dziesiątkę. Jej ogromna promocja dla BCAM spotyka się z krytyką, ponieważ bardzo niewiele z zebranych pieniędzy idzie na badania nad rakiem. W międzyczasie, gracz z własną kłopotliwą przeszłością próbuje podnieść świadomość w dość poważnej sprawie i zostaje ukarany grzywną. W tym samym czasie NFL boryka się z ciągłym złym, a nawet kryminalnym zachowaniem wśród swoich graczy i pijaństwem na meczach, które sprawiło, że wieloletni posiadacze biletów na sezon wracają do swoich salonów.

Być może NFL może ponownie rozważyć swoje sponsoringi świadomości. Choroby psychiczne i nadużywanie substancji są splecione dla wielu ludzi, którzy zmagają się z obu, a gracze piłki nożnej i fani nie są wyjątkiem. Umieszczenie tych kwestii na pierwszym planie dla ludzi, którzy oglądają i grają w grę - niektórzy z nich piją dużo alkoholu podczas oglądania - może przejść długą drogę w kierunku zmniejszenia piętna problemów zdrowia psychicznego i uzależnienia.

O mnie
logo-footer

Wyszłam z narkotykowego bagna dzięki walce moich bliskich o mnie i dzięki sile mojego organizmu, o jaką siebie nawet nie podejrzewałam. Mając w pamięci własne doświadczenia pomagam innym uzależnionym wyjść z nałogu - pracuję w ośrodku leczenia uzależnień.

© agatamarciniak.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone