• kontakt@agatamarciniak.pl
  • 28

    kwi

    2021

Współuzależniony zachowanie: Czy kochasz się na śmierć?

Widzisz, jak twoja ukochana osoba zmaga się z alkoholem i narkotykami i jest to takie trudne. Chcesz być jak najlepszy dla drugiej osoby, małżonka, rodzica, rodzeństwa czy przyjaciela. Pomagasz jej w czynszu, płaceniu rachunków, a nawet wyciągasz ją z więzienia za kaucją. To właśnie robią rodzina i przyjaciele, prawda? Może ci się wydawać, że to miłość i przyjaźń, ale tak naprawdę przyczyniasz się do powstania problemu.

Więcej niż tylko wielkie serce

To jest dla ciebie szok. Nie zamierzasz być współuzależniony ani umożliwiać swojej ukochanej osobie. Z pewnością nie chcesz pogorszyć sytuacji. Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś współuzależniony i umożliwiasz ukochanej osobie, są pytania, które możesz sobie zadać.

4 pytania, aby sprawdzić, czy jesteś współuzależniony:

  1. Czy czujesz się winny, gdy nie pomagasz ukochanej osobie lub nie robisz tego, co ona mówi?
  2. Czy czujesz, że nie masz wyboru, jeśli chodzi o pomoc ukochanej osobie?
  3. Czy "ratowanie" ukochanej osoby przed problemem sprawia, że czujesz się potrzebny lub ważny?
  4. Czy masz wrażenie, że twój bliski i jego problem z uzależnieniem jest ważniejszy od ciebie i twoich problemów?

Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, to znaczy, że przejawiasz zachowania współuzależnienia. Tego typu zachowanie prowadzi do umożliwiania. Trudno jest to sobie uświadomić i zaakceptować, ale im szybciej zobaczysz, że sytuacja jest taka, jaka jest, tym szybciej będziesz mógł podjąć działania.

Twarda miłość

Mówienie "nie" i nie pomaganie ukochanej osobie za każdym razem nie oznacza, że jesteś złą osobą. Bez twojej pomocy osoba ta będzie miała coraz mniej możliwości, a leczenie jest jedynym sposobem na odzyskanie życia i bliskich. Ty też potrzebujesz szansy na wyleczenie, tak samo jak twój ukochany.

Aby uzyskać bardziej szczegółową listę dziesięciu najlepszych wskaźników współuzależnienia, zobacz artykuł Recovery Connection: Top 10 Indicators of Codependency.

O mnie
logo-footer

Wyszłam z narkotykowego bagna dzięki walce moich bliskich o mnie i dzięki sile mojego organizmu, o jaką siebie nawet nie podejrzewałam. Mając w pamięci własne doświadczenia pomagam innym uzależnionym wyjść z nałogu - pracuję w ośrodku leczenia uzależnień.

© agatamarciniak.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone