• kontakt@agatamarciniak.pl
  • 31

    maj

    2021

Redefiniowanie uzależnienia

Uzależnienie DSM-5 poprawia diagnozowanie uzależnienia Świat leczenia zdrowia psychicznego wkrótce się zmieni. W maju bieżącego roku ukaże się piąte wydanie Diagnostycznego i Statystycznego Podręcznika Zaburzeń Psychicznych (DSM), książki, której specjaliści od zdrowia psychicznego używają do diagnozowania pacjentów. Wydanie nowego DSM będzie miało wpływ na życie wielu ludzi. Kryteria dla zaburzeń stanowią część diagnozy pacjenta, która pomaga określić leczenie i czy ubezpieczenie zapłaci za to leczenie. Kryteria zmieniają się dla kilku zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od substancji. Oznacza to, że więcej osób będzie spełniało kryteria diagnozy zaburzeń związanych z używaniem substancji. Wyjaśnienie niejasności Choroba uzależnienia została zdefiniowana na nowo wiele razy.

Ostatnia wersja DSM zawierała oddzielne kryteria dla "nadużywania substancji" i "uzależnienia od substancji". Dla wielu specjalistów od zdrowia psychicznego, rozróżnienie tych dwóch zaburzeń jest mylące. Rozróżnienia są subtelne i mogły prowadzić do błędnej diagnozy lub nieodpowiedniego leczenia. W nowym wydaniu DSM połączono "nadużywanie substancji" i "uzależnienie od substancji" w jedno spektrum zwane "zaburzeniem używania substancji". Ludzie mogą mieć łagodne zaburzenie używania alkoholu lub poważne zaburzenie używania alkoholu, w zależności od tego, ile z sześciu kryteriów spełniają. Wymagania dotyczące kryteriów zostały również zwiększone. W ostatniej wersji DSM, wystarczyło mieć jeden objaw, aby otrzymać diagnozę. Teraz trzeba spełnić co najmniej dwa kryteria, aby zdiagnozować łagodne zaburzenie używania substancji. Inne zmiany obejmują dodanie głodu do listy kryteriów i usunięcie posiadania problemów prawnych. DSM-5 obiecuje poprawić diagnozowanie, co powinno prowadzić do lepszych praktyk leczenia. Co sądzisz o reorganizacji zaburzeń związanych z używaniem substancji? Czy nie więcej uzależnienie lub nadużywanie zrobić różnicę do uzależnionych lub pracowników służby zdrowia psychicznego? Podziel się swoimi przemyśleniami poniżej lub na stronie Recovery Connection na Facebooku.

O mnie
logo-footer

Wyszłam z narkotykowego bagna dzięki walce moich bliskich o mnie i dzięki sile mojego organizmu, o jaką siebie nawet nie podejrzewałam. Mając w pamięci własne doświadczenia pomagam innym uzależnionym wyjść z nałogu - pracuję w ośrodku leczenia uzależnień.

© agatamarciniak.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone