• kontakt@agatamarciniak.pl
  • 31

    maj

    2021

Kierowcy nawaleni, uważajcie!

Uważaj! Niższy poziom BAC może uratować życie Przez ostatnią dekadę, jeśli zostałeś złapany na prowadzeniu samochodu z zawartością alkoholu we krwi (BAC) .08 lub wyższą, miałeś kłopoty. Bycie aresztowanym za jazdę w stanie nietrzeźwym przyniosłoby świat kosztów sądowych, opłat prawnych i innych problemów. Wiele osób myśli, że są OK do jazdy tak długo, jak nie dmuchać .08, ale to może być coś z przeszłości. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) zwraca się do stanów o obniżenie progu BAC do .05. Jeden drink, dwa drinki, trzy drinki, pijany! Jedna trzecia wszystkich ofiar śmiertelnych na drogach jest związana z wypadkami spowodowanymi przez pijanych kierowców. Plan NTSB uratowałby około 500 do 800 istnień ludzkich rocznie w Stanach Zjednoczonych. Obniżenie stężenia alkoholu we krwi oznacza, że do osiągnięcia progu potrzebna jest mniejsza liczba drinków. Obecnie, 180-cio funtowy mężczyzna musi wypić około czterech drinków w ciągu godziny, aby osiągnąć poziom BAC wynoszący 0,08. Jednak przy progu BAC wynoszącym .05, ten sam mężczyzna mógłby wypić tylko dwa lub trzy drinki w ciągu godziny.

Niektórzy uważają, że ten poziom wkracza na terytorium dopuszczalnego picia towarzyskiego. Niektórzy ludzie nadal będą podejmować decyzję o piciu i prowadzeniu samochodu, ryzykując poważne konsekwencje. Ostatecznie więcej osób, które podejmują ryzyko prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym, zostanie aresztowanych. Saving Lives Nie wszyscy są zadowoleni z proponowanych zmian w poziomach BAC. Niektóre z zastrzeżeń pochodzą ze źródeł, których można się spodziewać, takich jak przemysł napojów, ale nawet Mothers Against Drunk Driving (MADD) skrytykował wysiłki. MADD nie sprzeciwia się zmianom, ale uważa, że wysiłki są lepiej skoncentrowane na usunięciu z dróg nałogowych pijanych kierowców. Picie i prowadzenie pojazdu nawet na proponowanym niższym poziomie stanowi zagrożenie. Według NTSB, funkcje poznawcze i wzrokowe spadają po osiągnięciu poziomu BAC równego 0,05. Proponowany niższy poziom BAC uratuje życie i może powstrzymać niektórych ludzi od ryzykowania życia, gdy wsiadają za kierownicę. Tak czy inaczej, prawa dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu są ustawami stanowymi. NTSB może jedynie zalecić zmiany państwom; nie może egzekwować tych zaleceń. Czy uważasz, że obniżenie poziomu BAC do 0,05 może wyeliminować jazdę po pijanemu? Podziel się swoimi przemyśleniami na stronie Recovery Connection na Facebooku.

O mnie
logo-footer

Wyszłam z narkotykowego bagna dzięki walce moich bliskich o mnie i dzięki sile mojego organizmu, o jaką siebie nawet nie podejrzewałam. Mając w pamięci własne doświadczenia pomagam innym uzależnionym wyjść z nałogu - pracuję w ośrodku leczenia uzależnień.

© agatamarciniak.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone