• kontakt@agatamarciniak.pl
  • 28

    kwi

    2021

Epidemia opioidów i walka z Big Pharma

9 maja demokratyczni i republikańscy ustawodawcy z podkomisji House Energy and Commerce Oversight grilowali firmy farmaceutyczne w sprawie ich niedbałego nadzoru nad dystrybucją opioidów w Appalachach. Byli i obecni dyrektorzy z pięciu znaczących firm farmaceutycznych odpowiadali na pytania dotyczące wyrzucania tabletek w Zachodniej Wirginii, stanie z jedną z najwyższych ilości zgonów z powodu przedawkowania opioidów w 2016 roku. Otaczające region Appalachia, w tym Kentucky, Ohio, Pensylwania i Maryland są wszystkie znacznie powyżej średniej krajowej dla zgonów z przedawkowania w kraju. Jednak alkohol ośrodki odwykowe w Kentucky i okolic walczą, aby zrobić swoją część w zakończeniu uzależnienia od narkotyków.

Co spowodowało epidemię opioidów w tym regionie?

We wtorek szefowie Pharma przyznali, że dzisiejsza technologia i lepsza czujność prawdopodobnie mogły zapobiec napływowi opioidów do kilku społeczności w Zachodniej Wirginii. Sala sądowa zawierała kierowników, prawników, pracowników i reporterów, i jest częścią większego pozwu zbiorowego, który jest sterowany w Cleveland przeciwko dużym graczom przemysłowym. Powodowie twierdzą, że firmy farmaceutyczne nieodpowiedzialnie wyrzuciły pigułki do regionu, powodując ogromny kryzys narkotykowy i wynikającą z niego klęskę finansową.

W Ohio, na przykład, mały obszar Vinton County widział gwałtowny wzrost liczby zgonów z powodu przedawkowania, pozostawiając opiekę zastępczą przeciążoną, a więzienia pękają w szwach. Przedstawiciele regionu przeznaczają prawie 25% swojego rocznego budżetu wynoszącego 4 miliony dolarów na wydatki związane z opieką nad dziećmi narkomanów i zamykaniem przestępców. Urzędnicy chcą, aby to Big Pharma pokryła rachunek.

W Zachodniej Wirginii pytania skupiały się przede wszystkim na odpowiedzialności. Czy firmy farmaceutyczne nie przestrzegały przepisów federalnych? Czy zgłaszały podejrzane zamówienia? Czy uczciwie podeszły do kwestii potencjału nadużywania opioidów? Jak zamierzają zagwarantować, że coś takiego już się nie powtórzy?

Prezes Cardinal Health, George Barrett, wyraził ubolewanie z powodu tego, że jego firma nie zareagowała wystarczająco szybko na wstrzymanie dystrybucji tabletek oksykodonu i hydrokodonu. Miliony tabletek trafiły do aptek w Zachodniej Wirginii. Barrett stwierdził:

Z perspektywy czasu żałuję, że nie działaliśmy szybciej i nie zadawaliśmy innego zestawu pytań. Bardzo żałuję, że tego nie zrobiliśmy. Dziś jestem pewien, że doszlibyśmy do innych wniosków na temat tych dwóch aptek.

Kilka innych firm było mniej chętnych do wzięcia na siebie ciężaru odpowiedzialności, zamiast tego zrzucając winę na lekarzy i wątpliwych specjalistów medycznych, którzy przepisywali leki na wyrost. Powiedzieli, że ich firmy jedynie wypełniały zamówienia z aptek, a opioidowe środki przeciwbólowe stanowiły jedynie niewielką część ich ogólnej linii produkcyjnej.

Dyrektorzy byli nieugięci, że podjęli kroki zapobiegawcze, aby zapobiec masowemu wysypowi tabletek, który rzekomo miał miejsce, i że poziomy dystrybucji opioidów spadły w ostatnich latach. Niektóre z wdrożonych przez nich środków bezpieczeństwa obejmują wprowadzenie do systemu algorytmów, które automatycznie wstrzymują podejrzane zamówienia.

Statystyki epidemii opioidów

Przedstawiciele przyszli uzbrojeni po zęby w kilka szokujących statystyk, które podkreślają wyraźne zaniedbania w nadzorowaniu dystrybucji. Na przykład:

  • Pojedyncza apteka w liczącym 1779 osób obszarze Mount Gay-Shamrock, W.Va. otrzymała ponad 16,5 miliona tabletek hydrokodonu i oksykodonu w latach 2006-2016. To daje średnią 927 tabletek na osobę, na rok.
  • W tym samym okresie dystrybutorzy wysłali 20,8 miliona opioidów do liczącego 2,900 osób miasta Williamson. To daje średnią 717 tabletek na osobę, na rok.
  • W ciągu dwóch lat dystrybutorzy opioidów wysłali 9 milionów tabletek do Kermit, którego populacja wynosi 406 osób. To ponad 11,000 tabletek na mieszkańca rocznie.

Kilka firm farmaceutycznych już uregulowało wysokie grzywny z Drug Enforcement Administration, w tym kilka firm obecnych na przesłuchaniach.

  • Cardinal Health został ukarany w 2016 roku grzywną w wysokości 44 milionów dolarów, rozliczając się z zarzutów, że nie udało mu się przestrzegać federalnych przepisów dotyczących monitorowania podejrzanych zamówień. W 2008 roku zapłaciła podobną grzywnę w wysokości 34 milionów dolarów za dokładnie takie same zaniedbania.
  • McKesson, inny farmaceutyczny gigant, zgodził się w styczniu zapłacić 150 milionów dolarów grzywny w związku z oskarżeniami, że również zaniedbał zgłaszanie podejrzanych zamówień na środki odurzające. W 2008 roku firma zapłaciła 13 milionów dolarów za to samo.

Paul Hanley Jr, jeden z wiodących prawników w sprawie powoda przeciwko Big Pharma, uważa, że ten pozew może być jednym z najbardziej złożonych kawałków sporu w historii narodu. Rozciąga się on ponad granicami państw i wskazuje winę na niektórych z największych graczy przemysłowych na świecie. Miejmy nadzieję, że werdykt zakończy się takim samym rodzajem regulacji, które przywiodły przemysł tytoniowy do pięt FDA.

O mnie
logo-footer

Wyszłam z narkotykowego bagna dzięki walce moich bliskich o mnie i dzięki sile mojego organizmu, o jaką siebie nawet nie podejrzewałam. Mając w pamięci własne doświadczenia pomagam innym uzależnionym wyjść z nałogu - pracuję w ośrodku leczenia uzależnień.

© agatamarciniak.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone