• kontakt@agatamarciniak.pl
  • 8

    lip

    2015

Uzależnienie od narkotyków, pomoc w terapii.

pomoc w terapii narkomaniiNie od dziś wiadomo, że uzależnienie to, choroba, która dotyczy nie jednej osoby, ale i jej najbliższych. Niejednokrotnie, rodzina chorego, nie potrafi poradzić sobie z tym zjawiskiem, bowiem poszczególni członkowie, borykają się nie tylko z troską o narkomana, ale także z dyskomfortem fizycznym, psychicznym a nawet wykluczeniem społecznym. W tym przypadku, niezbędna jest specjalistyczna pomoc w formie terapii. Co rozumiemy pod tym pojęciem?.

"Pomoc terapeutyczna, to szeroki zakres oddziaływań profilaktycznych, diagnostycznych, psychoedukacyjnych, psychoterapeutycznych, a także medycznych".

Terapia rodzinna, jest wspaniałym rozwiązaniem, szczególnie wtedy, gdy zmotywowanie osoby uzależnionej do leczenia, nie przyniosło rezultatów. Według fachowej terminologii, osobą współuczestnicząca w uzależnieniu, to tzw. partnerem osoby uzależnionej. Głównym celem takiej terapii, jest wywołanie u współuzależnionego, zmiany toku myślenia, w którym uzależnienie, schodzi na dalszy plan, zaś priorytetem stają się indywidualne pragnienia i potrzeby.

Terapia ułatwia konstruktywne rozwiązywanie problemów codziennych, a tym samym może wpływać na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej pacjenta. Co więcej, taka specjalistyczna pomoc często owocuje u pacjenta opanowaniem emocji, dzięki któremu jest on w stanie prowadzić otwartą rozmowę, bez agresji. Terapia leczenia uzależnień, jest bardzo skomplikowanym procesem, bowiem odbywa się ona na kilku płaszczyznach:

- terapia indywidualna i/lub grupowa osoby;

- terapia indywidualna i/lub grupowa osoby współuzależnionej;

- spotkania w ramach terapii par i/lub rodzin.

Warto również zaznaczyć, że pomoc terapeutyczna, dzieli się na kilka etapów, zaś metody i cele, ustalane są od indywidualnych potrzeb pacjenta. Tutaj, warto wspomnieć ośrodkach profilaktycznych, między innymi o psychoterapię, która ma zazwyczaj charakter grupowy, jest połączeniem działań profilaktycznych wraz z terapią, bowiem dzięki rozmowom, wymianie doświadczeń z osobami, których dotknął ten sam problem.

O mnie
logo-footer

Wyszłam z narkotykowego bagna dzięki walce moich bliskich o mnie i dzięki sile mojego organizmu, o jaką siebie nawet nie podejrzewałam. Mając w pamięci własne doświadczenia pomagam innym uzależnionym wyjść z nałogu - pracuję w ośrodku leczenia uzależnień.

© agatamarciniak.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone