• kontakt@agatamarciniak.pl
  • 4

    lip

    2015

Metody leczenia uzależnienia od narkotyków

leczenie uzależnienia od narkotykówCzasami zastanawiamy się nad tym, jakie mamy metody leczenia od narkotyków oraz jakie metody można dopasować do konkretnych przypadków. Mówi się o tym, że są trzy skuteczne terapie: substytucyjna, ukierunkowana na abstynencje oraz terapia poznawczo-behawioralna.

Sposób leczenia narkomanii powinien być również dopasowany do rodzaju narkotyków oraz musimy brać pod uwagę, jakie jest podejście do pacjenta oraz jego zaangażowanie w leczenie.

Uzależnienie psychiczne a fizyczne

Uzależnienie powinno się przede wszystkim traktować jako złożoną chorobę, która może dotknąć tak naprawdę każdego. Jeśli spojrzy się na ilość środków uzależniających to będzie to dla nas jasne. Jeśli chce się lepiej poznać specyfikę takich problemów trzeba zrozumieć, że mamy uzależnienie psychiczne i fizyczne. Uzależnienie powinno się definiować jako potrzebę wykonywania czynności lub przyjmowania jakieś substancji. Termin ten kojarzy się przede wszystkim z alkoholem, papierosami i narkotykami, ale uzależnionym można być naprawdę od bardzo wielu różnych rzeczy. Osoba uzależniona bardzo często chce negować swój nałóg i uważa, że w jej przypadku nie istnieje żaden problem. W uzależnienie niestety łatwo się wchodzi ale trudno z niego wyjść. Jest to choroba jak każda inna i bez pomocy specjalisty bardzo często trudno z niej wyjść.

narkotykiUzależnienie fizyczne określa się fizjologicznym i w tym przypadku u danej osoby istnieje jakaś bardzo silna potrzeba do zażywania substancji. Jeśli się jej nie zażywa tak naprawdę pojawiają się ze strony organizmu silne dolegliwości, z którymi trudno sobie poradzić. Im dłużej się nie przyjmuje jakiegoś środka tym silniejsze są takie objawy. Określa się je jako zespół abstynencyjny. Organizm będzie reagował na brak substancji, do której jest przyzwyczajony i najczęściej bez niej nie może funkcjonować. Tak może przebiegać uzależnienie od różnych substancji. Jeśli chce się z takiego uzależnienia wyjść należy podjąć działania, dzięki którym uda się doprowadzić do odtrucia organizmu. Trzeba to jednak robić z głową, ponieważ zbyt szybkie odstawienie produktu uzależniającego może się okazać niebezpieczne dla zdrowia.

O mnie
logo-footer

Wyszłam z narkotykowego bagna dzięki walce moich bliskich o mnie i dzięki sile mojego organizmu, o jaką siebie nawet nie podejrzewałam. Mając w pamięci własne doświadczenia pomagam innym uzależnionym wyjść z nałogu - pracuję w ośrodku leczenia uzależnień.

© agatamarciniak.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone