• kontakt@agatamarciniak.pl
  • 30

    cze

    2015

Jak wspierać osoby uzależnione od narkotyków?

wsparcie dla osób uzależnionychW przypadku narkotyków twardych można mówić o ich bardzo dużym potencjalne uzależniającym. Uzależnienie psychiczne często będzie się pojawiać już w przypadku pierwszej dawki. Osoba uzależniona bardzo szybko straci kontrolę nad sobą i będzie miała problemy z tym, by dobrze funkcjonować w społeczeństwie. Często nie będzie w stanie radzić sobie z obowiązkami, pojawiają się zaniedbania w rodzinie i w gronie przyjaciół. Warto wiedzieć jak takiej osobie sprawnie pomóc.

1. Nigdy nie można odwracać się od osoby uzależnionej ponieważ to będzie jeszcze pogłębiać problem. Osoby takie również będą potrzebowały odpowiedniego wsparcia i trzeba je szanować.

2. Trzeba powiedzieć takiej osobie, że istnieją jakieś możliwości leczenia i warto takie możliwości wskazać. Należy pozwolić, by taka osoba sama mogła zdecydować jakie leczenie wybrać, nie można jej zmuszać

3. Detoks nie jest prostym przeżyciem i niektórzy nawet czują się upokorzeni tym, że muszą się udać na odwyk. Dlatego trzeba tutaj wsparcia dla takich osób. Trzeba wiedzieć, że ma się do kogo wracać.

4. Po skończonej terapii nie powinno się takiej osoby opuszczać, dalej trzeba jej dawać odpowiednie wsparcie

5. Jeśli jest taka potrzeba to trzeba również pokazać, że istnieje możliwe wsparcie finansowe dla takiej osoby. Nigdy nie można jej dawać jednak pieniędzy do ręki ponieważ to może szybko zachęcić do tego, by kupić kolejne działki

6. Po odwyku warto takiej osobie jakoś zająć czas i zachęcić ją do podjęcia jakiejś aktywności, ponieważ dzięki temu będzie łatwiej utrwalić to wszystko, nad czym pracowało się w czasie detoksu i osobie takiej łatwiej się będzie oswoić z normalnym życiem.

Dowiedz się więcej

O mnie
logo-footer

Wyszłam z narkotykowego bagna dzięki walce moich bliskich o mnie i dzięki sile mojego organizmu, o jaką siebie nawet nie podejrzewałam. Mając w pamięci własne doświadczenia pomagam innym uzależnionym wyjść z nałogu - pracuję w ośrodku leczenia uzależnień.

© agatamarciniak.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone