• kontakt@agatamarciniak.pl
  • 26

    lip

    2015

Narkomania - profilaktyka

profilaktyka narkomaniiJeśli chce się zapobiegać narkomanii trzeba przede wszystkim mieć do dziecka zaufanie i mieć z dzieckiem dobry kontakt. Nie ma oczywiście jednej recepty na to, jak takie zaufanie się buduje. Ale można przede wszystkim pamiętać, że bardzo dużo w rodzinie może dawać rozmowa i ona może się okazać trzonem do akceptacji. W ten sposób osoba, która będzie akceptowana również będzie się lepiej czuła. Na tematy związane z narkomanią nigdy nie będzie za późno i zawsze będzie warto taką rozmowę podejmować.

Narkotyki nie mogą być tematem tabu, rodzice muszą bowiem o tym rozmawiać i muszą swoim dzieciom wyraźnie pokazywać co wiąże się ze spożywaniem narkotyków i dlaczego powinno się ich unikać. Jeśli chodzi o rozmowy na temat uzależnień to na pewno warto je prowadzić. Każdy ma do tego jakieś inne predyspozycje, ale sama chęć podjęcia takiej rozmowy już będzie ważna i będzie miała swoje istotne znaczenie. Zawsze dziecko będzie mogło z takich rozmów coś więcej wyciągnąć i mogą one sprawić, że będzie posiadało w tym temacie jakąś istotną dla siebie wiedzę. Warto dziecku przekazywać informację rzetelne i sprawdzone. Lepiej, by dowiedziało się prawdy od rodziców niż też jakichś informacji niesprawdzonych i zakłamanych na podwórku. Samodzielnie również warto się do takiej rozmowy dobrze przygotować i wiedzieć w tym temacie jak najwięcej.

jak zapobiegać narkomaniiOczywiście ważną kwestią będzie między innymi to, że narkotyki są bardziej niebezpieczne dla dzieci niż dla dorosłych i ta kwestia powinna być brana pod uwagę. Jeśli dziecko miało kontakt z narkotykami w młodości to jest dużo większe prawdopodobieństwo, że po latach będzie chciało znów po nie sięgnąć. Jeśli chce się uniknąć nałogu to najlepiej w ogóle nie podejmować żadnych prób z takimi środkami, które mogą mieć uzależniający charakter. Na pewno warto postarać się o to, by dziecko doskonale wiedziało o tym co jest dobre a co złe. W ten sposób będzie miało odpowiednią wiedzę i siłę, by tych złych dla siebie elementów unikać. Ważne także, by dziecko było w stanie przeciwstawić się rosnącej sile rówieśników, którzy niestety swoim zachowaniem mogą mieć w wielu przypadkach zły wpływ na dziecko a ono musi sobie z nimi jakoś poradzić.

O mnie
logo-footer

Wyszłam z narkotykowego bagna dzięki walce moich bliskich o mnie i dzięki sile mojego organizmu, o jaką siebie nawet nie podejrzewałam. Mając w pamięci własne doświadczenia pomagam innym uzależnionym wyjść z nałogu - pracuję w ośrodku leczenia uzależnień.

© agatamarciniak.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone