• kontakt@agatamarciniak.pl
  • 30

    lip

    2015

Narkomania - geneza uzależnienia od środków odurzających - Cz. II

przyczyny uzależnieniaW każdej rodzinie dla dziecka najważniejsza będzie odpowiednia akceptacja oraz to, by było przyjmowane takim jakim jest. Niezbędne będzie oczywiście współdziałanie z dzieckiem i interesowanie się nim oraz jego potrzebami. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że dziecku dać odpowiednią swobodę, tak jednak by zachować w tym odpowiedni umiar. Dla dziecka zawsze jest także ważne to czy jego potrzeby, intymność będą szanowane.

Trzeba otaczać dziecko opieką i wiedzieć, pamiętać o tym, że ciągle się zmienia, rozwija i trzeba to zauważać. Trzeba patrzeć na to jak dziecko funkcjonuje i co będzie z tym związane. Jeśli dziecko będzie wyrastać w środowisku, w którym będzie szanowane i dobrze traktowane to można oczekiwać, że samo będzie w stanie potem poradzić sobie z trudnościami w swoim życiu i będzie przygotowane do dalszego swojego życia w społeczeństwie.

Powodem wielu problemów dzieci jest między innymi szkoła, która jest przeładowana różnymi programami i może stanowić źródło problemów. Okazuje się, że szkoła sprawia, że psychika dziecka nie zawsze kierowana jest w należytą stronę. Jeśli do tego dołączy się problemy rodzinne w domu to bardzo często okaże się, że taka instytucja nie jest w stanie spełnić odpowiednie roli i dziecka rozpoczynają się problemy, z którymi potem trudno sobie radzić. Jeśli przykładowo nauczyciel będzie odrzucał jakiegoś ucznia to jego problemy będą się rozwijać. Wtedy też taka osoba będzie szukać wsparcia gdzieś indziej i co za tym idzie niestety może wpaść w złe towarzystwo.

powody uzależnieńNatomiast w grupie z narkomanami młody człowiek bardzo często zacznie czuć oparcie i teoretycznie będzie się czuł bezpieczny. Tam będzie rozumiał swoje prawa i potrzeby a także będzie w stanie zaakceptować swoją wartość. Ludzie, którzy będą w tamtym środowisku na pewno przynajmniej na początku będą chcieli być wsparciem dla takiej osoby i będą generowały większe zainteresowanie niż szkoła czy rodzina. W ten sposób bardzo szybko można za tym kierunkiem podążyć i wpaść w takie problemy, których potem już nie uda się pokonać tak łatwo.

O mnie
logo-footer

Wyszłam z narkotykowego bagna dzięki walce moich bliskich o mnie i dzięki sile mojego organizmu, o jaką siebie nawet nie podejrzewałam. Mając w pamięci własne doświadczenia pomagam innym uzależnionym wyjść z nałogu - pracuję w ośrodku leczenia uzależnień.

© agatamarciniak.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone