• kontakt@agatamarciniak.pl
  • 3

    sie

    2015

Narkomania - geneza uzależnienia od środków odurzających - Cz. I

geneza uzależnieniaNarkomania może mieć swoje społeczne znaczenie i uwarunkowania. Bardzo często okazuje się, że to stosunki jakie panują w rodzinie doprowadzają do tego, że u jakieś osoby pojawia się problem z uzależnieniem.

To w domu rodzinnym dziecko pierwszy raz będzie się uczyło kontaktu z ludźmi i będzie zaspokajało swoje potrzeby. Często okazuje się, że pojawia się również utrata więzi między rodziną. Tym samym osoba czuje się niepotrzebna i może mieć problem z samym sobą.Gdy następuje brak kontaktu ze strony rodziców nad dziećmi problem może już być szeroko zakrojony i jego pokonanie stanie się bardzo trudne. Gdy rodzice zbyt mało czasu poświęcają dziecku na pewno taki stan rzeczy będzie stwarzał większe prawdopodobieństwo, że w takiej rodzinie pojawi się uzależnienie od narkotyków.

Niebezpieczna dla dziecka będzie również taka postawa, w której są one nadmiernie stresowane przez rodziców. Gdy ich wymagania są zbyt duże i wszystko opiera się na postawie perfekcjonistycznej to tak naprawdę dziecko nie może sobie poradzić z tymi ogromnymi wymaganiami jakie pojawiają się ze strony jego rodziców. Takie zachowania mogą sprawić, że dziecko nie będzie w stanie zaakceptować siebie w sytuacji, gdy nie będzie spełniać wymagań rodziców. Narkotyk w takiej sytuacji bardzo szybko staje się takim środkiem, który będzie atrakcyjny i może sprawić, że łatwiej będzie można sobie poradzić z emocjami i problemami.

przyczyny uzależnieniaDziecko w narkotykach szuka dla siebie odprężenia i ucieczki. Kolejna niebezpieczna postawa to również nadmierna opiekuńczość rodziców. Gdy dziecko nie będzie nauczone podejmowania decyzji okaże się, że w starszym wieku w ogóle nie będzie mogło sobie poradzić z normalnym życiem. Będzie brak odpowiedzialności za własne zachowania czy decyzje. Dlatego narkotyk może sprawić, że dziecko, które czuje się źle i jest niepewne siebie będzie tam szukało pewności. Dlatego wszelkie niezdrowe relacje i brak odpowiedniej równowagi będzie sprawiał, że dziecko będzie narażone na uzależnienie od narkotyków.

O mnie
logo-footer

Wyszłam z narkotykowego bagna dzięki walce moich bliskich o mnie i dzięki sile mojego organizmu, o jaką siebie nawet nie podejrzewałam. Mając w pamięci własne doświadczenia pomagam innym uzależnionym wyjść z nałogu - pracuję w ośrodku leczenia uzależnień.

© agatamarciniak.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone